Wydra – miłośniczka czystych wód

wydra1Wydra europejska to niewielki, drapieżny ssak, z rodziny łasicowatych, posiadająca aksamitne, gęste futro i sympatyczny pyszczek z małymi uszkami.

Jestem chroniona
Pod koniec XIX w. uznana za gatunek wytępiony nie tylko w Polsce, ale i na całym kontynencie. Powodem były polowania dla ich cennego futra, silne zanieczyszczenie wody detergentami, oraz regulacje brzegów, w których kopie nory na mieszkanie. Aby ratować gatunek wydry, przyrodnicy podjęli działania ochronne, dzięki którym udało się odbudować jej populację.

Moje terytorium
Ich naturalnym środowiskiem bytowania są brzegi czystych rzek i jezior, nad którymi budują nory służące jako mieszkanie i miejsce, gdzie rodzą młode. Należą do zwierząt terytorialnych, wyznaczają swoje rewiry, samice mniejsze, samce znacznie większe, nachodzące na terytoria samic.

Tryb życia
Czy wiesz, że wydra potrafi płynąć pod wodą ponad 400 metrów, bez zaczerpnięcia powietrza z szybkością ok. 11 kilometrów na godzinę? Tę umiejętność wykształciła dzięki opływowej sylwetce zmniejszającej opór wody, mocnemu ogonowi działającemu jak silnik napędowy, płetwiastym tylnym łapom, oraz automatycznie zamykanym uszom i nozdrzom podczas nurkowania. Z przodu głowy znajdują się wibrysy-włosy czuciowe odbierające najmniejsze sygnały dotykowe z wody, np. wykrywają drgania wody potencjalnej zdobyczy. Wysoko osadzone na głowie oczy, uszy i nozdrza umożliwiają obserwację otoczenia nawet kiedy zwierzę jest prawie całkowicie zanurzone. Zwierzak żyje do piętnastu lat i nawet w sile wieku lubi zabawę. Na przykład potrafi uganiać się za własnym ogonem lub zjeżdżać „jak na sankach” z ośnieżonego zbocza góry. Wydra uwielbia zbiorowe kąpiele i wzajemne gonitwy. Często bawiąc się rodzice przekazują potomstwu niezbędne do życia dorosłego umiejętności, np. umiejętności łowieckie. Ssaki te potrafią porozumiewać się między sobą w swoim języku, wydając charakterystyczne dźwięki. Zadowolona, najedzona wydra mruczy i wydaje chichoczące odgłosy. Zaś zajęta miłosnymi umizgami potrafi czysto i melodyjnie gwizdać. Wściekła czy rozgniewana donośnie skrzeczy.

Menu wydry
Jej podstawowym menu są ryby, a jego uzupełnieniem szczególnie w zimie płazy, gady, ptaki, a nawet małe ssaki. Na polowania wychodzi nocą. Odchody wydry stanowią dla przyrodników źródło informacji o miejscu bytowania zwierzęcia, a także służą do oznaczania poszczególnych gatunków (badania genetyczne).

Rozród
Ciąża u samicy trwa ok.10 tygodni. Okres porodu najczęściej przypada na maj, czerwiec. W jednym miocie jest 2-4 młodych. Zaraz po urodzeniu są one ślepe i słabo owłosione. Szybko się usamodzielniają i uczą polować. Zanim osiągnął dojrzałość minie 2-3,5 lat.

Katarzyna Szafraniec