Podwodne łąki – rafy koralowe

Koralowce to grupa morskich zwierząt, możecie je spotkać w strefie przybrzeżnej mórz i oceanów, na niewielkich głębokościach. W naszym Bałtyku występują w jego zachodniej strefie. Żyją w koloniach lub pojedynczo, np. ukwiały. Preferują wody ciepłe i czyste, są wrażliwe na zanieczyszczenia.

Skąd pochodzi ich nazwa?
Nazwa „koralowce” wywodzi się od wapiennych szkieletów, występujących po wewnętrznej lub u niektórych gatunków zewnętrznej stronie ciała. Każde pokolenie rozwija się na resztkach szkieletów poprzednich generacji budując „skały” o charakterystycznych kształtach dla danego gatunku.

Budowa ciała
Są to zwierzęta o nieskomplikowanej budowie. Kształt ciała jest cylindryczny i można go podzielić na trzy części- dolną tzw. stopę, przytwierdzającą osobnika do podłoża, środkową tzw. trzon i górną z otworem gębowym otoczonym promieniście czułkami. Charakterystycznym elementem budowy tych zwierząt są komórki parzydełkowe, występujące licznie na czułkach i wokół otworu gębowego. Spełniają one dwie ważne funkcje, służą do polowania i obrony przed drapieżnikami.

Menu koralowców
Koralowce to drapieżniki. Ich bazą pokarmową jest zooplankton (wrotki, pierwotniaki, larwy owadów), a także chwytają skorupiaki, mięczaki i ryby. Pokarm trafia poprzez gardziel do jamy chłonąco-trawiącej. Niektóre tropikalne koralowce żyją w symbiozie z glonami ( zooksantelle), które przeprowadzają fotosyntezę i zaopatrują je w pokarm.

Sposób rozmnażania koralowców
Jest on zróżnicowany na bezpłciowe, np. pączkowanie, podział ciała i płciowe, polegające na wytwarzaniu gamet. Ciekawostką jest to ,że nie wszystkie koralowce posiadają płeć, wtedy nazywamy je obojnakami. Koralowce nie posiadają układu rozrodczego, dlatego gamety produkują z brzeżnych części ciała. W cyklu rozwojowym pojawia się larwa – planula. Jest orzęsiona i pływa aktywnie w wodzie. Dość szybko osiada na dnie zbiornika i przekształca się w osobnika dorosłego.

Dlaczego rafy koralowe wymierają?
Rafa to wielkie podwodne miasto, w którym bytuje wiele różnych organizmów, np. ryby. Stanowi dla nich źródło pokarmu, schronienia i rozrodu. Wymieranie rafy, to bardzo negatywne zjawisko dla życia całego ekosystemu wodnego i dla mieszkańców rejonów nadmorskich. Od istnienia koralowców uzależniony jest bowiem co trzeci gatunek zwierząt morskich. Do wymierania raf koralowych przyczyniają się działania człowieka związane z  budową portów, rozwojem przemysłu wydobywczego, zanieczyszczaniem środowiska. Negatywny wpływ mają również kłusownictwo, działania przemysłu turystycznego oraz globalne ocieplenie klimatu. Należy chronić takie bogactwa natury, gdyż jest to świat, który można stracić bezpowrotnie.

Katarzyna Szafraniec