Wody mineralne

Skład wody mineralnejWody mineralne różnią się od zwykłej wody, jaką wszyscy mamy w domowym kranie, swoim składem chemicznym decydującym o ich smaku, zapachu i właściwościach. Mają inne pochodzenie i występują w odmiennych od zwykłej wody miejscach. Zwykła „słodka woda”, z której najczęściej korzystamy, pochodzi z ujęć powierzchniowych zlokalizowanych w sąsiedztwie potoków, rzek i jezior , może pochodzić również ze studni głębinowych, sięgających do podziemnych warstw wodonośnych.

Wody mineralne są wodami podziemnymi, które przebywając przez długi czas w środowisku skalnym, w miejscach przesyconych dwutlenkiem węgla, uległy „mineralizacji”, czyli nasyceniu składnikami zawartymi w skałach.

Skąd się biorą źródła wody mineralnej?

W źródła mineralne obfitują rejony o bogatej historii geologicznej. Wypływ wód podziemnych na powierzchnię ziemi łączy się często z procesami górotwórczymi, które zaburzyły jednorodny wcześniej układ warstw skalnych. Uwięzione wcześniej mocno zmineralizowane wody wydostają się na powierzchnię razem z towarzyszącym im dwutlenkiem węgla. To on właśnie sprawia, ze wody mineralne są naturalnie gazowane.

Czym się różnią poszczególne rodzaje wód mineralnych?

W zależności od składu chemicznego głównymi typami wód mineralnych są:

  • szczawy – o bardzo wysokiej zawartości wolnego dwutlenku węgla (zawartość CO2 co najmniej 1000 mg/dm3),
  • wody kwasowęglowe – o wysokiej zawartości wolnego dwutlenku węgla (zawartość CO2 w granicach 250-999 mg/dm3),
  • wody siarczkowe – z dużą zawartością siarkowodoru (zawartość S2+ nie mniej niż 1 mg/dm3),
  • wody chlorkowe (solanki) – z dużą zawartością jonów chlorkowych,

Większość wód mineralnych ma bardzo skomplikowany skład chemiczny, woda mineralna z każdego źródła ma inny zestaw minerałów w różnych stężeniach, a nazwę bierze od dominującego składnika np. żelaza, magnezu, jodu, wodorowęglanów.

Jak działają wody mineralne?

Źródła wód mineralnych, będące czymś odmiennym i niezwykłym od zawsze budziły wielkie zainteresowanie ludzi. Metodą prób dostrzeżono jaki wpływ mają poszczególne jej odmiany na zdrowie człowieka. W tych obserwacjach często podpatrywano zwierzęta. Zauważono np., że miejsca z wysiękami wód siarczkowych, pomimo ich nieprzyjemnego zapachu, są bardzo często odwiedzane przez jelenie i dziki i traktowane jak tzw. „babrzyska”, czyli miejsca kąpieli błotnych. Zaobserwowano, że wody te przyspieszają gojenie ran i likwidują infekcje skórne. Inne rodzaje wód mineralnych dostarczają minerałów, w które uboga jest nasza dieta. Roślinożerne zwierzęta aktywnie poszukują miejsc, w których mogą uzupełnić swoją dietę w brakujące składniki, często liżąc glebę w wybranych przez siebie miejscach. Do ulubionych miejsc należą wypływy wód mineralnych. Obserwując zachowania zwierząt, a następnie testując przez wieki dobroczynną moc wód mineralnych sprawdzono i potwierdzono naukowo ich działanie uśmierzające i kojące, a także lecznicze i profilaktyczne. Zawarte w nich składniki mineralne mają duże znaczenie dla funkcjonowania wszystkich elementów naszego ciała, począwszy od najmniejszej komórki, aż do całego zespołu mięśni, kości i organów wewnętrznych.