Woda = życie

Już w starożytności ludzie pragnęli posiadać ogromną wiedzę na temat otaczającego nas świata. Filozofia, jako nauka stała się ukoronowaniem tego pędu do wiedzy i umiłowania mądrości. Ówcześni filozofowie, aby zrozumieć otaczający świat wyodrębnili w nim cztery najważniejsze pierwiastki, które nie zmieniły się aż do tej pory i do dzisiaj funkcjonują na przykład w astronomii wschodniej. Powszechnie uważa się, że świat składa się z czterech żywiołów, jakimi są ogień, woda, ziemia i powietrze. Proporcje, w jakich występują one w różnych istotach, przedmiotach czy substancjach decydują o naturze.

My naszą uwagę skupimy na jednym z nich – na wodzie. Wybierzemy się w wielką podróż po morzach i oceanach, po rzekach małych i dużych. Będzie to wyprawa pełna przygód, dzięki której możliwe będzie zdobycie nie lada wiedzy na fascynujący temat, jakim jest woda. Jak wiadomo nie od dziś, podróże kształcą, zatem delektujmy się wspólną wycieczką.

Może paść pytanie: ale czemu woda właśnie? To proste, woda jest najcenniejszą i najważniejszą substancją, jaka istnieje na Ziemi. Co więcej, gdyby nie było wody, nie mogłoby istnieć życie na naszej planecie. Nawet, jako żywioł często postrzegany jest, jako najbliższy życiu. A zatem woda, to życie i to od wody wszystko się zaczyna. Tak naprawdę cały Wszechświat istnieje dzięki wodzie, to ona spełnia bardzo ważną rolę, zarówno w procesie formowania się gwiazd jak i podczas powstawania wszelkiego rodzaju życia. Wszystkie procesy, jakie mają miejsce na naszej planecie uzależnione są od wody, która krąży ciągle w zamkniętym obiegu. Kiedy spada na ziemie w postaci deszczu, śniegu lub gradu, paruje i znowu do nas wraca. Dzięki opadom wypełniają się rzeki i jeziora, dzięki opadom mogą kiełkować nasiona, to one dostarczają wszystkim stworzeniom wody pitnej. To obecność lub też brak wody decyduje o tym, jaki jest klimat danego regionu, to od niej zależą warunki rozwoju i utrzymanie wszelkiego życia – zaczynając od nawet tych najdrobniejszych organizmów, po rośliny, zwierzęta i ludzi. Jak wiadomo, kiedy zapomnimy podlać rośliny w naszych domach, one usychają, a to, dlatego, że woda podtrzymuje ich funkcje życiowe. To samo dotyczy zwierząt i ludzi, ponieważ każdy organizm umiera, kiedy nie ma dostępu do wody.

Woda pełni też inną funkcję. Tak jak ludzie mieszkają w domach, tak i woda jest domem, środowiskiem życia, dla wielu żywych organizmów, takich jak bakterie, pierwotniaki, ryby czy ssaki. To woda daje im tlen, dzięki któremu oddychają, daje im też pożywienie i schronienie. Zapewne nie zastanawiamy się nad tym każdego dnia, ale to przecież woda jest obecna w naszym codziennym życiu najbardziej i to pod różnymi postaciami. Wodę przecież pijemy, gotujemy, kąpiemy się w niej, myjemy naczynia czy robimy pranie. To dzięki wodzie człowiek może żyć wygodnie. To ona umożliwia transport rzeczny i morski ludzi i towarów. Woda pomaga napędzać turbiny w elektrowniach wodnych, dzięki czemu dostarcza energii, która nie zanieczyszcza środowiska. To woda jest najczęściej wykorzystywana w przemyśle, w fabrykach, służy do wytwarzania wielu produktów spożywczych, jest używana w wielu procesach produkcyjnych. Woda jest jak czarodziejka, bo posiada fascynujące zdolności rozpuszczania wielu substancji, ma tez dużą pojemność cieplną, dzięki czemu może być wykorzystywana w niektórych procesach technologicznych.

Co ciekawe, bez wody na Ziemi nie byłoby możliwe uprawianie sportu. Przecież w zimie woda to lód i śnieg, a więc dzięki niej możemy szaleć na nartach, ślizgać się do woli na lodowisku i jeździć na sankach. Latem natomiast, kto nie ma ochoty dać nurka do wody, popływać, żeglować czy też popływać kajakiem. Czym byłyby wakacje bez cudownych wodnych zabaw?

Tak, więc, woda jest podstawa życia, to czy żyjemy i jak żyjemy zależy właśnie od niej. Gdyby nie było wody zachwiane zostałyby zmiany klimatyczne i pogodowe. Gdyby nie spadła ani jedna kropla deszczu nastałaby susza, bez śniegu nie byłoby zimy, a więc na ziemi panowałby wszędzie taki sam klimat, a przez to wymarłoby wiele gatunków zwierząt i roślin, bo nie umiałyby przystosować się do zmieniających się warunków klimatycznych. Bez wody nastąpiłaby światowa katastrofa, której nikt nie umiałby powstrzymać. Wszystko, co żywe przestałoby istnieć, a Ziemia zamieniłaby się w ogromna pustynię. Tak, więc woda to życie.

Pamiętajmy o tym, że wszędzie wokół nas występuje woda: w deszczu, w chmurach, oceanach, również w naszym organizmie. Ciekawe jest także to, że człowiek składa się w 70% z wody. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat proponujemy przeczytać artykuł na temat „Roli wody w organizmie człowieka”