Słoneczny październik sprzyjał wycieczkom Akademii Wodnika

P1030640W październiku Akademia Wodnika cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i ich opiekunów. Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła zwiedzających podczas wycieczek na teren obiektów Sądeckich Wodociągów.

W prelekcjach pt: ”Szlakiem wody” i wycieczkach do Zakładu Uzdatniania Wody w Starym Sączu i Oczyszczalni Ścieków w Wielopolu wzięli udział uczniowie z kolejnych siedmiu szkół: Szkoły Podstawowej nr 18, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej w Gołkowicach, Szkoły Podstawowej nr 8, Szkoły Podstawowej w Homrzyskach, Szkoły Podstawowej w Żeleźnikowej Wielkiej i Szkoły Podstawowej w Chełmcu.

Podczas prelekcji pt. „Szlakiem wody” uczniowie dyskutowali o tym skąd woda bierze się w kranie i jak powinniśmy z niej korzystać na co dzień, aby jej zasoby na ziemi nie wyczerpały się. Ciekawostką dla uczniów był fakt, że dziennie człowiek zużywa około 125 litrów wody. Dlatego, jak sami stwierdzili, o wodę należy dbać i racjonalnie korzystać z jej zasobów, ponieważ trudno sobie wyobrazić życie bez tej cennej substancji. Kontynuację prelekcji stanowiły wycieczki do Zakładu Uzdatniania Wody w Starym Sączu i Oczyszczalni Ścieków w Wielopolu. Tam uczniowie mieli okazję poznać, jakim procesom podlega woda zanim trafi do kranu, zobaczyć prace wielu urządzeń (filtrów, pomp) oraz zbiorników (osadniki pionowe, baseny infiltracyjne, osadniki wtórne).

Uczniowie dowiedzieli się również, że na terenie oczyszczalni, w specjalnym zbiorniku, zwanym reaktorem osadu czynnego żyją „dobre bakterie” żywiące się ściekami. Po oddzieleniu zanieczyszczeń od wody, można je przetworzyć w cenny nawóz dla roślin – kompost. Uczniowie chętnie opowiadali o swoich przydomowych kompostownikach i wiedzieli jak powstaje kompost. Jednak zaskoczeniem dla wielu był fakt, że kompost można wyprodukować również z osadów ściekowych. Na terenie oczyszczalni znajduje się zbiornik, którego uczniowie nazwali „jajkiem”, ze względu na jego kształt i kolor. Gromadzony jest w nim biogaz, wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Uczniowie, którym spodobała się praca w Zakładzie Uzdatniania i Oczyszczalni Ścieków zapewniali, że za kilka lat tu powrócą aby wspinać się na szczyt niejednego zbiornika, a w laboratorium obserwować bakterie przez mikroskop.