Maj w Akademii Wodnika

OS_0501Zimny i mokry początek maja nie zachęcał do wycieczek. Pomimo deszczowej pogody, uczniowie sądeckich szkół aktywnie uczestniczyli w prelekcjach Akademii Wodnika i zwiedzali Zakład Uzdatniania Wody oraz Oczyszczalnię Ścieków.
W dniu 11 maja nasze obiekty odwiedziła grupa uczniów II klasy Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu pod opieką Pani Alicji Brachuta. Dzieci były nad wyraz aktywne i zadawały bardzo dużo pytań. Interesował ich sposób, w jaki woda przepływa z rzeki do Zakładu Uzdatniania Wody. Uczniowie byli ciekawi, czy w basenach infiltracyjnych można się kąpać oraz ile piasku mieści się w filtrach piaskowych. Pytali, czy wodę z kranu można pić bez przegotowania. Na terenie oczyszczalni ścieków najwięcej emocji wśród dzieci wzbudziła prezentacja mikroorganizmów osadu czynnego. Dzieci interesował rozmiar bakterii i to, czy można je zobaczyć „gołym okiem”. Pytały też, czy osad trafiający do kompostowni jest bezpieczny.

12 maja w prelekcjach Akademii Wodnika uczestniczyła grupa uczniów III klasy Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu pod opieką Pani Magdaleny Przanowskiej. W trakcie trwania wycieczki dzieci znakomicie odpowiadały na zadawane im pytania. Wykazały się ogromną wiedzą w zakresie uzdatniania wody i ochrony zasobów wodnych. Wiedziały, że woda najpierw musi przejść przez etap uzdatniania obejmujący związki chemiczne, a potem etap dezynfekcji. Interesował ich proces ozonowania wody i filtracji w złożu węgla aktywnego. Pytały, „w jaki sposób lampa UV zabija bakterie.” Pojawiało się też bardzo dużo pytań dotyczących procesu oczyszczania ścieków. Uczestników wycieczki interesowała niezawodność pracy oczyszczalni, pytali o to, co dzieje się ze ściekami podczas awarii urządzeń oczyszczalni.

13 maja na teren obiektów Sądeckich Wodociągów zawitała grupa uczniów klasy I Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu pod opieką Pani Renaty Wójtowicz. Uczniowie zainteresowani byli jakością wody w rzece Dunajec. Pytali, dlaczego nie można jej pić bez uzdatniania. Dzieci zachwycone były modelem wodociągu i kanalizacji, pytały „czy to właśnie takimi rurami płynie do ich kranów woda uzdatniona.” Na terenie oczyszczalni ścieków największe zainteresowanie budziły komory fermentacyjne, z uwagi na ich wysokość. Nawet fakt, że nie było możliwości wejścia na dach komory, nie był w stanie obniżyć zadowolenia i entuzjazmu grupy.