Hałaśliwi mieszkańcy naszych wód – MEWY

mewa_1Odpoczywając nad morzem każdy z nas miał możliwość poznać mieszkańców plaż, czyli hałaśliwe mewy. W Polsce występuje aż osiem gatunków tych ptaków, z czego kilka z nich tylko u nas zimuje. Dzieje się tak dlatego, gdyż nasze zimy są zdecydowanie łagodniejsze niż w innych regionach świata, gdzie bytują mewy.

Mewy charakteryzują się różnorodnością upierzenia nie tylko w obrębie danego gatunku, ale również w zależności od wieku. Wykluwają się inne, po dwóch latach wyglądają zupełnie inaczej, a jeszcze inaczej, gdy przybywa im lat. Upierzenie zmienia się także u nich pod wpływem zmieniających się pór roku, a także w momencie składania jaj i tuż po ich wykluciu oraz opuszczaniu gniazda przez pisklęta.

Ptaki te uznać można za niezłych  i bardzo wytrwałych sportowców. Mewy wspaniale szybują nawet podczas burzy. Doskonale pływają, ale nie umieją nurkować. Na lądzie za to chodzą jak prawdziwi chodziarze i równie dobrze biegają. Z wyglądu mewy są bardzo charakterystyczne: mają dużą głowę, mocny, prosty dziób, są krępe, ich skrzydła są dość długie, a mocne nogi maja trzy palce spięte błoną pławną. Ważą od 100 gram do 3 kilogramów.

Najbardziej znaną mewą jest śmieszka. Jej śmiech roznosi się po plażach i głębi lądu, gdyż szczególnie licznie występuje na Wiśle. Inne gatunki mew to: mewa pospolita, mewa srebrzysta, mewa białogłowa, mewa mała, mewa siodłata, mewa śródziemnomorska. Czasem obserwując mewy można zauważyć rzadsze gatunki tych wodnych ptaków.

SONY DSC

Zima jest szczególnym okresem do obserwacji mew. W tym okresie stają się one spokojniejsze i mniej płochliwe. Chętnie podchodzą do ludzi szukając jedzenia. Mewy zjadają resztki, odpadki i są bywalczyniami wysypisk śmieci. Tam właśnie czyhają na małe gryzonie konsumujące resztki po obiedzie.

Mewy to wdzięczne ptaki, które zostają nam w pamięci po wakacjach spędzonych nad morzem. Wiernie towarzyszą turystom i zawsze są chętne na kawałek chleba. Plaże bez nich byłyby ciche, bez wyrazu, bez śmiechu i akrobacji w powietrzu.