Co możemy zrobić, aby oszczędzać wodę

woda5

Woda ma ogromną siłę, może wiele zmienić. Tak niewiele jej potrzeba, aby zaistniało życie na Ziemi, zaledwie kilka łyków wystarczy aby ugasić pragnienie, odrobina wody potrzebna jest, aby wytworzyć energię. Sposób, w jaki sposób gospodarujemy wodą, ma ogromny wpływ na wszystkie gatunki jakie obecnie żyją na naszej planecie i na te, które będą ją zamieszkiwać za wiele lat.

Wydawałoby się, że zasoby wody są niewyczerpalne. Jednak wraz ze wzrostem liczby ludności, zasoby wody na Ziemi nieprzerwanie maleją, a nasze zapotrzebowanie na nią jest coraz większe. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, jak można ją oszczędzać, aby za kilka lat nie brakło jej dla żadnego człowieka. Woda jest na wagę złota, jeżeli w odpowiednim czasie nie rozpoczniemy oszczędzania wody i nie zaczniemy jej gromadzić to będą nam w przyszłości grozić wojny o wodę.

Potrzeba tak niewiele, aby dbać o tą najcenniejszą substancję na naszej planecie. Warto zacząć od siebie. Daj dobry przykład rodzicom i rodzeństwu jak w życiu codziennym oszczędzić wodę:

  • Kiedy myjesz zęby, do płukania ust używaj kubka zamiast bieżącej wody! Zużyjesz tylko 0,5 litra zamiast 16 litrów!
  • Kiedy myjesz zęby lub twarz, zwracaj uwagę, żeby woda nie była cały czas odkręcona.
  • Kiedy myjesz ręce, strumień wody nie musi wypływać z maksymalną siłą.
  • Bierz szybki prysznic zamiast kąpać się w wannie! Pełna wanna to około 180 litrów wody, podczas gdy jedna minuta kąpieli pod prysznicem to około 10 litrów wody.
  • Jeżeli kąpiesz się w wannie, nie nalewaj wody do pełna. Napełniaj wannę w 1/3 pojemności. Pamiętaj, żeby najpierw zatkać odpływ korkiem. To nic, że przez pierwsze kilka sekund leci zimna woda: ogrzeje się, gdy dodasz gorącej.
  • Pamiętaj, że nie musisz za każdym razem spuszczać całej wody ze spłuczki w toalecie. Zazwyczaj spłuczka ma dwa przyciski mniejszy i większy. Zawsze najpierw użyj mniejszego.
  • Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki itp. wrzucaj do kosza, nie do toalety.

Do rodziców:

  • Napraw kapiące krany. Jeżeli kran kapie z częstotliwością „kropla na sekundę‟, to rocznie może wykapać 11935 litrów wody!
  • Zmień wszystkie krany na takie, które będą oszczędzać wodę. Wystarczy zainstalować perlatory, czyli siatki o drobnych oczkach, które napowietrzają wypływającą wodę. Dzięki temu strumień będzie silniejszy.
  • Używaj jednouchwytowych baterii – dzięki nim szybciej uregulujesz temperaturę i zmarnujesz mniej wody niż kręcąc dwoma kurkami.
  • Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, kiedy są już pełne.
  • Nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Kiedy zmywasz ręcznie, napełnij jedną komorę zlewu (lub miskę) wodą z płynem. Spłukuj szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
  • Do mycia samochodu używaj wody z wiadra, a nie z węża.
  • Nie wylewaj wody, jeśli możesz jej użyć np. do podlewania kwiatów, ogrodu czy do sprzątania.

Chrońcie i dbajcie o wodę, ponieważ to bardzo ważna sprawa. Próbujcie robić choć jedną rzecz dziennie, dzięki której będziecie mogli zaoszczędzić wodę. Nie musicie się martwić, jeżeli te oszczędności będą małe, liczy się każda kropla, każda kropla wody jest bardzo cenna. Oprócz korzyści związanych z ochroną środowiska możecie podratować również domowy budżet, za zaoszczędzone pieniądze, możecie poprosić rodziców o zakup nowego gadżetu, którym zaimponujecie wśród znajomych, mama zaopatrzy się w nową parę butów, a tata kupi nową nawigacje samochodową. A może wszyscy razem spędzicie wspaniały czas w kinie lub na wycieczce.