Kolory w kropli wody

Tęcza to zjawisko optyczne, powstające w wyniku współdziałania ze sobą światła i wody.  W przyrodzie możemy ją zaobserwować w postaci barwnego łuku, zwykle po przejściu burzy, lub nad zbiornikami wodnymi, gdzie unosi się poranna mgła oświetlana promieniami wschodzącego słońca. Różnokolorowy łuk znajduje się zazwyczaj po stronie przeciwnej niż źródło światła, ok.1-2 km od obserwatora. Lecąc samolotem tęczę będziecie mogli zobaczyć w postaci pełnego okręgu z waszym cieniem pośrodku. Wielkość tęczy zależy od wysokości Słońca nad powierzchnią Ziemi, dlatego rankiem jest ona większa, niż w południe, kiedy Słońce góruje nad horyzontem. 

Jak powstaje tęcza?

Naturalnym źródłem światła na Ziemi jest Słońce i Księżyc. Wysyłają ono w kierunku naszej planety promieniowanie, zwane promieniowaniem elektromagnetycznym. Składa się ono z wielu promieni świetlnych o różnej długości i barwie. Światło słoneczne ma barwę białą, dopiero po zetknięciu z wodą odsłania poszczególne promienie widzialne jako kolorowe widmo. Zjawisko tęczy księżycowej można zaobserwować przez cały rok w Parku Narodowym w miejscowości Yosemite w USA i nad wodospadem Wiktorii w Afryce. W trakcie przechodzenia światła od powietrza do kropli wody jest ono załamywane, następnie odbija się od wewnętrznej powierzchni kropli i rozszczepia, aby ponownie załamać się przy wychodzeniu z kropli. W każdej z kropelek deszczu światło zachowując się w podobny sposób dając nam obraz widziany w postaci wielokolorowej tęczy.

Możemy w niej rozróżnić 7 podstawowych barw przechodzących jedna w drugą. Po stronie wewnętrznej umieszczony jest kolor fioletowy, natomiast po zewnętrznej czerwony. Wielkość kropel wpływa na szerokość i ostrość kolorów tworzących poszczególne jej pasma. Krople duże ( ulewa podczas burzy) tworzą węższą tęczę z wyraźnie oddzielonymi barwami, zaś małe (mżawka, fontanna) łuk rozmyty i wyblakły.
W przyrodzie najczęściej spotykamy jedną tęczę. Czasami się zdarza, że na niebie możemy zobaczyć dwa kolorowe pasma, jedno nad drugim. Taka podwójna tęcza jest obrazem utworzonym z promieni, które opuściły krople i ponownie uległy odbiciu np. od tafli jeziora. Zwana jest ona tęczą wtórną, ma mniejszą jasność, a układ kolorów jest odwrotny a niżeli w tęczy podstawowej, czyli kolor czerwony wewnątrz, a fioletowy na zewnątrz. Pomiędzy dwoma tęczami widoczny jest ciemniejszy fragment nieba zwany od imienia odkrywcy pasem Aleksandra.

Tęcza nie tylko w przyrodzie 

Starożytni Grecy wierzyli, że tęcza jest pomostem pomiędzy Ziemią a Niebem. W Biblii jest symbole przymierza pomiędzy Bogiem i człowiekiem. Tęcza to niezwykle urokliwe zjawisko, które przyciąga oko nie tylko naukowca, czy artysty, ale każdego człowieka wrażliwego na piękno przyrody.