Jesienne prelekcje „Akademii Wodnika”

w_p_0Jesienna aura nie utrudniła zbytnio organizacji plenerowych prelekcji Akademii Wodnika. 20 września odwiedziła nas grupa uczniów klasy 5b Szkoły Podstawowej nr I im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu pod opieką Pani Anny Rybińskiej. Uczniowie zainteresowani byli jakością wody w rzece Dunajec i czynnikami, jakie na nią wpływają. Rzeka Dunajec jest dynamiczną rzeką górską. Jej jakość uzależniona jest bardzo mocno od zmiennych warunków atmosferycznych takich jak: opady deszczu, śniegu, roztopy. Oprócz zewnętrznych warunków atmosferycznych, na jakość wody powierzchniowej wpływają również inne czynniki antropogeniczne jak: zanieczyszczenie ściekami bytowo-gospodarczymi, ściekami przemysłowymi itp.

27 września w prelekcjach Akademii Wodnika wzięli udział uczniowie klasy 1c Szkoły Podstawowej nr VII im. Obrońców Pokoju pod opieką Pani Elżbiety Guziec. W trakcie wycieczki dzieci pytały o procesy zachodzące w osadnikach wstępnego podczyszczania wody. Poznały proces sedymentacji czyli opadania na dno zanieczyszczeń pod wpływem siły grawitacji.

w_p_711 października gościliśmy uczniów klasy 3a Szkoły Podstawowej nr I im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu pod opieką Pani Bożeny Bielak. Szczególne zainteresowanie dzieci wzbudziły baseny infiltracyjne wraz ze studniami infiltracyjnymi. Rozważania skupiły się nad procesem nawadniania gruntu wodą z rzeki Dunajec. Woda z rzeki napływa do zespołu basenów infiltracyjnych i jest filtrowana przez kilkudziesięciocentymetrową warstwę piasku. Po przejściu przez naturalne złoże filtracyjne jakim jest grunt, woda dociera do warstwy wodonośnej. Stamtąd wypompowywana jest przez system studni do Zakładu Uzdatniania Wody. Podczas pobytu na terenie oczyszczalni ścieków dzieci dopytywały o rodzaje bakterii biorących udział w procesie oczyszczania ścieków a także dlaczego biogaz się pali. 18 października teren oczyszczalni ścieków zwiedzały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Starym Sączu pod opieką Pani Barbary Stojdy. Grupa była bardzo zdyscyplinowana i zaintersowana tematyką prelekcji. Największe zaciekawienie wzbudził pokaz pracy kogeneratora. Dzieci dopytywały jak duży jest silnik agregatu, padło nawet pytanie o jego moc. Podczas prezentacji mikroorganizmów osadu czynnego długo rozmawialiśmy na temat bakterii i wirusów chorobotwórczych, które mogą zawierać ścieki.

w_p_3w_p_4

w_p_1

w_p_2

w_p_8
w_p_10
w_p_11